Науковці Європейського інституту політики громадського здоров’я взяли участь у 25-тій Міжнародній конференції зі СНІДу “AIDS 2024”, яка проходила з 22 по 26 липня 2024 року в Мюнхені (Німеччина).
24 липня під час постерної сесії заходу наша науковиця Ірина Завірюха представила дані щодо стійкості навігації «Рівний рівному» серед ВІЛ-позитивних людей похилого віку (50+) у мультикризовій ситуації під час війни в Україні. Відповідне дослідження проводилось в рамках проєкту ПРОСТ «Покращення залучення до послуг ВІЛ силами Рівних для літніх людей в Україні».
У 2023 році у Києві ми організували навчання та забезпечили постійну супервізію для групи Рівних Консультантів, які, у свою чергу, були готові надавати підтримку своїм клієнтам – людям похилого віку, які живуть з ВІЛ. Навчені консультанти також отримували сеанси персональної терапії з психологом, під час яких вони мали можливість попрацювати над власними емоційними проблемами, що дозволило їм стати більш стабільними у роботі з клієнтами та обрати правильний шлях допомоги людині, яка була за ними закріплена.
Аналіз результатів дослідження показав, що в стресових умовах війни гнучкий психологічний нагляд, наданий Рівним Консультантам, був життєво важливим як для них самих, так і для їхніх клієнтів: сформувалася спільнота людей, здатних співпрацювати, ефективно комунікувати та дружити.
Також під час конференції ми мали можливість зустрітися з науковцями Єльського університету, з якими спільно реалізуємо в Україні проєкт Порада «Адаптація посібника-помічника для прийняття рішень щодо розкриття власної інформації з метою покращення результатів лікування ВІЛ-інфекції серед людей похилого віку в Україні», спрямований на всебічну допомогу людям похилого віку (50+), які живуть з ВІЛ. Спираючись на кращі світові моделі і практики, ми розробили для цієї групи клієнтів посібник «ПОРАДА». Він має служити зручним та ефективним керівництвом – помічником для прийняття рішення, варто чи не варто розкривати інформацію про свій ВІЛ-статус оточуючим; якщо так, то кому саме і у який спосіб це краще зробити.
Наразі готова пілотна версія посібника, і незабаром ми тестуватимемо його серед учасників проєкту людям похилого віку (50+), які живуть з ВІЛ.
Наша міжнародна дослідницька команда була рада особисто поділитися з колегами, зокрема з регіону Східної Європи і Центральної Азії (СЄЦА), новими знаннями, які ми отримали під час розробки посібника, та отримати від них зворотний зв’язок. Сподіваємось, що вчені, клініцисти та усі, хто цікавиться схожою проблематикою, зможуть надалі використовувати наші напрацювання у роботі в своїх країнах.
Міжнародна конференція зі СНІДу, яку раз на два роки організує та проводить Міжнародне товариство зі СНІДу (IAS), є головною глобальною платформою для просування заходів протидії ВІЛ. Будучи найбільшою у світі конференцією з питань ВІЛ та СНІДу, вона посідає унікальне місце на перетині науки та захисту прав людини, об’єднуючи вчених, політиків, медичних працівників, людей, які живуть з ВІЛ, спонсорів, ЗМІ та спільнот. З моменту свого старту в 1985 році, конференція стала можливістю зміцнити політику та програми, які забезпечують засновану на доказових даних відповідь на ВІЛ та пов’язані з ним епідемії.